Div 5 Värnamo: Värnamo Södra FF - Rydaholms GoIF 8-0 (4-0)
Hemmapremiär!Efter en väldigt lång dag idag och en lika lång som väntar imorgon så får referatet från kvällens hemmapremiär på idylliska Norregård bli kortftattat.
Vi kan konstatera att:
- Pressläktaren var fullsatt med reportrar och fotografer från
vaisanen.nu och
värnamo.nu på plats. Stort tack, Tero och Anette, för ert fantastiska engagemang för bygdens breddidrott! Och Daniel, du stör aldrig när du ringer efter matcherna!
- Stadens större lokaltidning hade visst fullt upp med ett reportage om en spelare, som eventuellt var tilltänkt för provspel på Ljusseveka för fem år sedan, och som nu lagt skorna på hyllan.
- Det var länge sedan V Södra P2003 var 9 år gamla och att jag hade vissa utmaningar med att instruera kvällens 23 (!) bollkallar från V Södra P2107. Men trots knapphändiga instruktioner gjorde de en storstilad och koncentrerad (i alla fall tills klockan blev sent) insats!
- Föräldrarna i V Södra P2017 kan grilla korv. 5 av 5 "Janne Andersson" utdelas!
- V Södras överlägset bästa nyförvärv 2026 - vår kanslist Peter Grimstedt - är "one of a kind" och styrde upp både logistik med grillning, musik och speakerrollen med standard a´la Värnamo IK Dam. Och det säger inte lite!
- Emilia Jansson, 08-ornas allra mysigaste 08-a, gjorde sina första minuters fotbollsspel på naturgräs i livet.
- Fia Winsth är en människa som alla människor i världen borde få ynnesten att umgås med. Om så bara för en liten stund. Om fyra månader är hon tvåbarnsmor. Det sägs att detta var hennes sista insats på planen innan dess och att hon inte ska hetsas till fler träningar och matcher. Så det gör vi såklart...inte.
Matchen då? Visst hade vi spelövertag och visst gjorde vi massa mål. Men spelmässigt fanns det mycket mer ätt önska och ska undertecknad få lov att vara lite kritisk så infann sig känslan stundtals av att jakten på egna mål blev större än lusten att spela bra fotboll. Såklart lätt hänt efter storseger i premiären och stort övertag ikväll. Men fotboll ska liras, inte forceras.
Lovisa Fjällid och Fanny Holmberg förtjänar dock verkligen att lyftas fram för sitt driv att höja tempot med få tillslag och ständig rörelse.
Matchens lirare går till hela Rydaholms GoIF för en fantastiskt imponerande kämparinsats, med de 11 spelare de kunde ställa på banan efter sjukdomar och annan frånvaro, samt att de konsekvent försökte sätta igång spelet konstruktivt från egen målvakt. Oavsett nivå och oavsett resultat så är det precis det fotboll handlar om!
Individuellt så måste två spelare i RGoIF få ett omnämnande: #12 Sandra Martinsson, för ett imponerande driv, och #3 Halimo Abdulahi Bille för konstanta (och snabba!) löpningar både i djupled och i presspelet.
Bildspel vaisanen.nu:
V Södras Facebook Referat och bildspel värnamo.nu:
Total röd dominans på Norregård Matchfakta:
Smålandsfotbollen och
Min FotbollInstagram:
Liverapportering från influencer Dahlgren - klass.